Przez dwa lata dzieci uczyły się w domach prywatnych i dwóch nowych salach budowanej dopiero szkoły. Przy budowie pomagała miejscowa ludność .
Nowy, piętrowy budynek oddano do użytku 1 września 1954 roku. Rodzice zadbali o upiększenie placu szkolnego, tworząc klomby kwiatowe. W szkole czynnie działało wiele organizacji: SKO, PCK, TPPR, SKOW (Szkole Koło Odbudowy Warszawy), Spółdzielnia Uczniowska. W czasie wakacji szkolne mury gościły kolonistów.
Oprócz nauki w siedmioklasowej szkole podstawowej w placówce od 15 października 1956 r. prowadzone były kursy wieczorowe dla młodzieży pracującej. Z kolei 2 listopada 1957 roku zorganizowano w placówce dwuletnią Szkołę Przysposobienia Rolniczego.
Dzień 28 listopada 1960 r. zapisał się głęboko w pamięci ówczesnych uczniów, szczególnie z klasy V a. O godzinie 12.12 na lekcji matematyki zakończył życie kierownik szkoły - Mieczysław Kozłowski.
Lata 70. przyniosły szkole wiele zmian: wykonano boisko do piłki ręcznej, posadzono 450 drzew i 2000 krzewów oraz urządzono działkę doświadczalną, a placówką zaczął zarządzać dyrektor, a nie jak dotychczas – kierownik, ponadto utworzono klasę przedszkolną dla dzieci 6-letnich.
W dniu 8 maja 1980 r. wszyscy uczniowie i mieszkańcy Sieradza-Męki, inspirowani działalnością szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody, wzięli udział w manifestacji, w której wyrazili swój protest przeciwko urządzeniu wysypiska pyłów dymnicowych w pobliskich wyrobiskach pożwirowych przez Elektrociepłownię w Łodzi.
1 września 1980 r. powitał wszystkich zmianami w nazwie szkoły. W związku z przyłączeniem wsi Męka do Sieradza szkoła otrzymała numer 6 i nazwę – Szkoła Podstawowa nr 6 w Sieradzu.
Z kolei rok szkolny 1985/86 rozpoczął się 2 września w nastroju smutku z powodu przedwczesnej śmierci wieloletniej nauczycielki, inicjatorki wielu akcji, działaczki społecznej, szczególnie w zakresie ekologii, a późniejszej patronki szkoły – pani Janiny Majkowskiej.
We wrześniu 1991 r. odszedł na emeryturę, po 31 latach kierowania szkołą, mgr Feliks Majkowski. Nowym dyrektorem została mgr Janina Fijałkowska, a od 1996 r. na 2 lata kierownictwo nad placówką objął Krzysztof Dominiak.
Od 8 lipca 2000 r. pełniącą obowiązki dyrektora została mgr Izabela Żuberek, która pełni tę funkcję do dziś.